Advertising

Proses Işlemindeki uygulamalar:

Denetim ve Kontrol:

Öncelikli olarak, ürünle karşık: dal, yaprak, kum, çakıl, her türlü parazit ve patolojik maddeler dikkatçe arındırılır.

 

Yıkama öncesi kontrol:

Bu etapta meyve ile ürünler, yürüyen bandlar üzerinde bırakılır, harket esnasında, yara, ve zedeleme gören meyve ve ürünler ayrılır.

 

Yıkama ve dezenfekte işlemi:

Ürünler önce 1. yıkama havauzuna itilir yeteri kadar bekletildikten sonra, içinde su ile sertilikalı temizleyici maddelerin bulunduğu 2. havuza itilir.

 

Yıkama sonrası denetim ve kontrol:

Yıkanmış ürünler, üzerindeki suyu kayıp etmek için tekrar yürüyen delikli bandlar üzerinde bırakılark kalite kontrolü yapılır.

 

Kabuk sayma ve istenmeyen kısmların arındırlaması:

Bu asşamada, yaralı, lekeli, renk değişimine uğramış, sağlam olmayan, çekirdikleri yiyenmeyen ürünler, sağlam olanlardan arındırılır.

 

 

Doğrama:

Yıkanmış ve arındırılmış meyveler belli parçalara büyüklükteki bölünür.

 

Kurutma:

açıklanan etaplardan sonra hız ve ısı derecesinin ürünlerin özelliği ve kalitesine göre ayarlanmış, sıcak ve kuru kavanın ceryan ettiği kurutma makinelerine bırakılarak kurutulur.

 

Ayıklama, parlatma (fasuliyegiller) 

Bu aşamada: kum, çakıl, zedelenmiş ürünler, toz, toprak gibi her türlü yabancı madde yeniden arındırılarak, ürünler paketlemeye hazırlanır.

 

Kavurma

Kuruyemişler denetim ve arındırılma işleminden sonra kavurma makinelerine bırakılarak yeteri kadar kavrulur.

 

Paketelme:

Kurutularak proses işlemi sona ermiş ürünler paketleme makinelere itilerek, yiyecek maddeler ile ilgili standart şartlarına uygun olarak paketlenir.

 

Materiyallerin temini:

Ramand ekim ve sanayi topluluğun ihtyacı ola tarım ve bahçe ürünlerinin büyük payı Shahrouddaki çifliklerimizden temin edilerek direkt olarak fabrikaya sevk edilir, iklim şartlarının kısıtlığından dolayı bölgede ekimi mümkün olmayan ürünler, üstün kaliteli olarak iklimin müsait olduğu bölgelerden temin edilir.

 

Paketleme çeşitleri:

Paketleme, küçük-büyük selefon, silindir, sişirme ve kap olmak üzere 4 şekilde yapılır.

Sair sanayilere ham madde olarak kullanılacak ürünlerimizin sevkiyatı, kütle halide yapılmaktadır.